SOSYAL MEDYANIN TOPLUMDAKI İZDÜŞÜMÜ

                                                     SOSYAL MEDYANIN TOPLUMDAKI İZDÜŞÜMÜ

  Teknoloji bilgiye ulaşmak amaçlı kullanıldığında fevkalâde bir araç. Dünyanın her yerine, her insana, her bilgiye ulaşabilmenin en hızlı yolu olarak artık hayatımızda. Teknoloji ile hayatımıza aldığımız zaman zaman maruz kaldığımız sosyal medyanın toplumdaki etkileri ise gün geçtikçe artmakta. Bilgi kirliliği ve toplumun yozlaşmasındaki etkileri üzerine uzun uzun konuşabiliriz.

    Son günlerde sosyal medya ile bir anda hayatımıza giren moto kurye Can. Sipariş götürdüğü bir otelde gördüğü piyano ile bütün hikâyesi değişiyor. Üzerinde iş kıyafetleri ile piyano çalarken kayıt aldığı video sosyal medya platformlarında yayınlanıyor ve sonuç olarak dikkat çekmeyi başarıyor. Bundan sonrası çok hızlı gelişiyor, biz artık Can'ı tanıyor hale geliyoruz. Piyano hediye eden, müthiş yetenek olduğunu düşünerek ders veren birçok kişide sosyal medyadan yaptıklarını duyuruyor. Can’ın hayatında oluşan bu gelişmeler bize aktarılıyor. Şahit oluyoruz. Ve sonra bir anda gündemde olan bu hikâye aynı hızla hayatımızdan çıkıyor.

    Bu yaşam hikâyesinin bize sunulduğu kısmının toplum üzerindeki etkilerine bakarsak oldukça farklı yönler üzerinde durabiliriz. Mesleği kurye olan bir gencin yeteneği olmasının bu kadar şaşırtıcı bulunması üzerinde durulacak konulardan bir tanesi. Keşfedilmeyi bekleyen yıllarca kendi alanında çalışmış, eğitim almış, kendi maddi imkânlarının haricinde kaynak bulamamış gençlerin kendilerini ispatlamak için alan ararken okların sosyal medyaya çevrilmesi, üzerine düşüneceğimiz bir diğer konu.

   Kendini ortaya çıkarmanın yolunun sosyal medyadan geçtiğine ikna olan toplum büyük bir tahribatla karşı karşıya kalmakta. Arzu ve isteklere hatta ihtiyaçlara ulaşmanın popülariteden geçtiğini ancak böyle  bir yerlere gelebileceklerini empoze etmek tembel ve kaynaklarını yanlış kullanan bir neslin oluşmasına, sosyo-kültürel  bozulmalara sebep olacaktır.   

  Verilecek desteklerin uzmanlık alanlarına yönelmesi, konusunda uzman kişilerle çalışmalar yapılması, aranan özelliklere sahip gençlerin  kendi çalışma ve ilgi alanlarından bulunması ve yeni kaynaklar yaratılması etkili bir yol olacağı gibi sosyal medyanın özendirici rolünün önüne geçmek ve rol almak, adımlarını daha güçlü atan sağlam bir nesil, sağlam bir gelecek oluşturacaktır.

 

Sevgiyle kalın…

Esin Öz Akgünay

Yorumlar
Henüz Yazıya Yorum Yapılmamış. İstersen İlk Yorumu Sen Yapabilirsin.
Yorum Yaz
ESİN ÖZ AKGÜNAY
Merhaba, ben ESİN ÖZ AKGÜNAY

Yazımı beğendiyseniz ne mutlu, sosyal medyada paylaşarak dergimize katkı sağlarsanız çok memnun oluruz.

Son Yazıları
Kategoriler
Sosyoloji Gündeminden Anında Haberdar olun.

Bültenimize Üye Olarak yayınlardan ilk siz haberdar olabilirsiniz