Planlı Yolculuk

Adına “Ömür” dediğimiz dünya yolculuğumuzun bir yılını daha geride bırakarak yeni bir yıla girdik. Geçen yıla baktığımızda, uzunca bir süre bizleri evlere hapseden pandemi zamanlarını atlattığımız, normalleşerek sosyal hayata dahil olduğumuz bir yıl oldu. Dışarı çıkıp temiz hava almanın, okula, işe, alışverişe, parka gitmenin ya da bazı sorumluluklarımızı yerine getirmek için dışarıda bulunmanın nimet olduğunu anladığımız zamanlardı demek de yanlış olmaz. Sağlıkta yaşanan bu olumsuz gelişmeler maddi ve manevi bizlere bir şeyler anlatmış olmalı.

İnsan her yaşında, yaşadıklarında yeni şeyler öğreniyor ve bu minvalde olgunlaşıyor. Olgunlaşırken geçen zamanın bizlere neler kattığını düşündüğümüzde yeni şeyler öğrenmiş, belki de yeni yollar çizmiş oluyoruz. Önceliklerimiz değişebiliyor. Hayata bakışımız ve onu algılayış biçimimiz değişiyor. Beklentilerimiz, başarmak istediklerimiz değişiyor. Şöyle bir aklımızdan geçirirken birçok şey sıralayabiliriz. Bu düşünceleri ve fikirleri daha net görebilmek adına kalem kâğıt alarak bir değerlendirme yapmayı öneriyorum. Geçmişin muhasebesini yapmak, geleceğin inşasında bize önemli ölçüde yol gösterici olacaktır. Geçen yılı değerlendiren bir yazı yazmak, hangi hedeflerimize ulaştık onları netleştirmek, sadece başlangıç yaptıysak devamını nasıl getireceğimizi yazmak, kaç tane kitap okuduk, film izledik, eğitim adına neler yaptık veya yapmayı düşünüyoruz tek tek yazıya dökmek gibi başlıklar olabilir. Kişisel olarak değiştirmek istediğimiz alışkanlıklarımızı da ekleyebiliriz. Tabi bu seçenekler kendi adınıza olabileceği gibi aile adına da olabilir.

Geçen yılın değerlendirmesini yaptıktan sonra, yeni yıl için bazı başlıklar belirlemek de zamanı faydalı kullanmak adına güzel bir başlangıç olacaktır. Elbette bazen beklenmedik durumlar oluşabilir veya planda değişikliğe gitmeye karar verebilirsiniz. Oluşan duruma- isteğe göre yeni rotalar belirleyip listenize ekleme- çıkarma yaparak devam edilebilirsiniz. Bu sayede elimizde kendi ihtiyaç ve isteklerimizin yazılı olduğu bir yol haritası oluşacak. Sizlere örnek olması açısından bazı başlıklar şöyle sıralanabilir;

  • Okuma listesi yapmak.
  • Kariyer hedefi belirlemek.
  • Eğitim planlamak.
  • Aile ve arkadaşlara zaman ayırmak.
  • Uyku ve beslenme düzenine dikkat etmek.
  • Yürüyüş veya spor yapmak.
  • Molalar oluşturmak ve soluklanmak.
  • İbadetleri düzenlemek.
  • Hobi edinmek.

Yapılan bu liste genel başlıklardan oluşuyor. Sizler bunu aylık, haftalık ya da günlük olarak değiştirebilir ve kendinize göre düzenlemesini yapabilirsiniz. Önemli olan, istekleriniz doğrultusunda planlı ilerlemek. Başardığınız her hedefte kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Yolumuzun ve yolculuğumuzun keyifli olması dileğiyle, mutlu bir yıl diliyorum :)

Yolcu
Şule Aydın Bayır
Yorumlar
Henüz Yazıya Yorum Yapılmamış. İstersen İlk Yorumu Sen Yapabilirsin.
Yorum Yaz
GÖKÇE KAZANCIOĞLU
Merhaba, ben GÖKÇE KAZANCIOĞLU

Yazımı beğendiyseniz ne mutlu, sosyal medyada paylaşarak dergimize katkı sağlarsanız çok memnun oluruz.

Son Yazıları
Kategoriler
Sosyoloji Gündeminden Anında Haberdar olun.

Bültenimize Üye Olarak yayınlardan ilk siz haberdar olabilirsiniz