PİŞMANLIKLARIMIZ..

Pişmanlıklarımız; yanlış yaptığımız bir davranış sonrasında duyduğumuz psikolojik rahatsızlıklarımız olabildiği gibi, hiç yapmadığımız doğru bir davranış sonrasında duyduğumuz psikolojik ve vicdani rahatsızlıklar da olabilir. Pişmanlıklarımız, zaman tünelinde geriye doğru bir yolculuk yapılsa, yeniden dünyaya gelseydim bu hataları, bu yanlışları yapmazdım diye tabir ettiğimiz davranışlarımızdır.

 ’Keşke’ ifadesini pişmanlıklarımız sonrasında çokça kullanırız. ‘Keşke lisede iken daha çok ders çalışsaydım’, ‘keşke daha çok kitap okusaydım’, ‘keşke zamanında sevdiklerime iyi davransaydım, ‘keşke o arabaya o kadar çok para vermeseydim’…gibi keşkelerimizin sayısı uzar gider.

Hayatımızın hemen her aşaması hepimiz için karar verme aşamasıdır. Bazı vereceğimiz kararlar küçük diyebileceğimiz, hayatımızda herhangi bir değişiklik yaratmayacak kararlardır. Bu kararlar hayatımızda sıfır etki yarattığından olumlu olumsuz olması durumuna çok dikkat etmeyiz. Ama hayatımızın seyrini ekonomik ve sosyal alanda etkileyecek ve ömrümüzün sonuna kadar bizimle birlikte gelecek bazı kararlarda olumsuz sonuçlar aldığımızda pişmanlıklarımız ortaya çıkar.

Gerek dünyalık yaşantımızda gerekse inanç ve ibadetlerimizde pişmanlık aslında yanlışların düzeltilmesi adına önemli bir fırsattır. Kişinin kendisini yenilemesinde, geleceğini planlamasında yaşadığı olumsuz tecrübelerden ders çıkarıyor olması kişi adına kazanç verici bir durumdur. Çünkü kişi yanlışının farkındadır ve bu yanlışı düzeltmek için hala bir şeyler yapabilir, elinde bir fırsatı vardır.

Pişmanlık, kişide yaptığı yanlışları düzeltme adına olumlu bir değişikliğe sebep olmuyorsa bu kişi yanlış yapmaya devam edecektir. Zaman geçtikçe ve aynı yanlışlara devam ettikçe pişmanlık duygusu da ortadan kalkacak ve yaptığı yanlışları normal bir davranış gibi görmeye başlayacaktır.

Bizleri pişmanlığa götüren davranışlarımızın en başında, düşünmeden verdiğimiz ani kararlar gelir. Kendi ego ve duygularımızla araştırmadan veya bilmeden anlık ve sağlıksız kararlar verebiliriz. Bazı durumlarda çevresel faktörlerinde etkisinde kalarak davranışlarımızın sonucunda pişmanlık duyacağımızı bile bile yanlış davranışlar içerisinde bulunabiliriz.

Pişmanlık durumu ve pişmanlık psikolojisi bir insanın yaşayabileceği en kötü duygulardan birisidir. Pişmanlık duygusu, insanın içini kemiren, yıllar geçse de yapılan yanlışların üzüntüsünü içten içe hissedebildiği durumlardır.

Fakat elbette ki pişmanlık dünyanın sonu değildir. Geçmişte yaşadığımız pişmanlıklarımıza takılıp, onlara hayıflanarak geleceğimizi de kaybetme riskini göze almamalıyız.

Hepimiz beşeriz ve şaşarız, elbette ki dünya hayatında pişmanlıklarımızın olması doğaldır. Ancak keşkelerimiz biraz sayıca fazlaysa, bu durumda belki biraz düşünmemiz gerekecektir.

Atalarımız ne kadar güzel söylemişler, ‘Düşüne düşüne görmeli işi, sonra pişman olmamalı kişi’.

Yapacağımız her bir işten önce bin düşünmeli, konusunda ehil tecrübeli kişilerle fikir alış verişinde bulunmalıyız. Aklını kullanan, düşünen ve danışan insanlar olmalıyız, çünkü pişmanlıkları azaltmanın başka bir yolu da aklımızı kullanmaktan geçer.

Bu dünyada hala yaşıyor iken dünyalık işlerimizde duyduğumuz pişmanlıkların telafisi, ders alındığı ölçüde mümkündür. Fakat ebedi aleme göç ettiğimizde pişmanlıklarımızın telafisi mümkün olmayacaktır.

Dünyada iken yaptığı yanlışın farkına varıp tövbe eden, samimi olarak pişmanlık duyan ve o hatasını tekrarlamayan, o günahı tekrar işlemeyen kişinin tövbesi kabul olur ve o kimse Allah katında da salih kullardan olur. Nitekim tövbe etmenin en büyük şartı pişmanlıktır. Yaptığı yanlışa pişmanlık duymayan kişi tövbe etmez.

Yorumlar
Henüz Yazıya Yorum Yapılmamış. İstersen İlk Yorumu Sen Yapabilirsin.
Yorum Yaz
Ahmet  Kasap
Merhaba, ben Ahmet  Kasap

Yazımı beğendiyseniz ne mutlu, sosyal medyada paylaşarak dergimize katkı sağlarsanız çok memnun oluruz.

Son Yazıları
Kategoriler
Sosyoloji Gündeminden Anında Haberdar olun.

Bültenimize Üye Olarak yayınlardan ilk siz haberdar olabilirsiniz