OLASI DÜZENDE KOMFORMİST YAŞAM

Toplumda , toplumun temelini inşa eden bireyler ve bireylerin toplumda var olan kurallara, buna bağlı olarak gelişen yerleşmiş davranışları yer almaktadır.

Konformizm Fransızca conformiste kelimesinden Türkçe’ye girmiştir. Terim olarak rahatına düşkün anlamını düşündürse de yanlış olur. Konformist, düzene uyum sağlamak adına itaat eden, sorgulamayan, boyun eğen anlamındadır.Bu beraberinde bireyin kendi fikrini diğer insanların ilgi alanlarına uyacak şekilde değiştirmesini beraber getirmektedir. Araştırma ve sorgulama durumu olmadığı için uymacı kuramı oluşturur. Çevreye uyum sağlamanın en güzel yanı olarak belki de tanımlanabilir..

 Bu bağlamda Komformist olan kişi düşüncesini rahatlıkla diğer insanların düşüncesine uyacak şekilde değiştirme yeteneğine sahip olabilir. Bu durumda davranış normlarına ve kabul görenlere ters düşen bireycilikle çelişen bir durum ortaya çıkarır.  Ama toplumda ve de grup içlerinde komformistler sevilen bireyler olarak öne çıkmaktadır.Çünkü bağımsız bakış açıları gruplara rahatsızlık verir.

Grup için de kabul görmek, kınanmaktan kaçınmak, toplumdan dışlanmamak için, güzel bir yol olan komformizmi beraber getirmektedir. Belki de çoğumuz bunu içimizde yaşamak istemezken bir konuda yeterince yetkin hissedilmediğinde, düşüncelerinden emin olmadığında ya da düşüncesinin kabul olmama ihtimalini düşündüğünde başka birinin bakış açısını kabul etmek zorunda kalmışızdır. Çünkü sosyal grup içinde olmanın  yolu belkide konformist olmaktan geçmektedir. Bu durum da ortak değer ve düşüncelere sahip insanları oluştuturken komformist olan bireyler bu grubun  neresinde yer almaktadır....

            Bazen iyi olan konformizm bazen de kötü olabilmektedir. Sosyal normlara uymak için  konformist, ideolojimizi  savunmak için bireycilik neyi seçmeli… Belki de benlik saygımızı yitirmeden kendi duygu ve düşüncelerimizi dile getirerek belli bir derece uyum sağlamak için konformist yaşam biraz gereklidir.

Fakat bu durumda ölçü kaçılırsa, karşı tarafa bağımlı olacak şekile dönüşülürse burda “ben” kaybolur gider. Bu dengeyi kurmak çok önemlidir.

Sosyal normalara uyum için doğru yerde doğru kişilerle düşünce birliği olması kişinin kendi özbenliğini koruyarak, kendi değerler sistemini koruyarak,saygı çerçevesinde konformist olmanın zarardan çok fayda getirebileceği düşünülebilir. Bir yanda ideolojsinde özgür birey diğer tarafta gruplara uyum sağlamak için,itaat eden  sorgulamayan ve boyun eğen insan… Bireyde düşünce yaratılıcığının sonu olabilir mi?

 

Özlem Bağkan Doruk 

Sosyolog / Arkeolog

 

Yorumlar
Henüz Yazıya Yorum Yapılmamış. İstersen İlk Yorumu Sen Yapabilirsin.
Yorum Yaz
ÖZLEM BAĞKAN DORUK
Merhaba, ben ÖZLEM BAĞKAN DORUK

Yazımı beğendiyseniz ne mutlu, sosyal medyada paylaşarak dergimize katkı sağlarsanız çok memnun oluruz.

Son Yazıları
Kategoriler
Sosyoloji Gündeminden Anında Haberdar olun.

Bültenimize Üye Olarak yayınlardan ilk siz haberdar olabilirsiniz