MAVİSİNDEN YEŞİLİNE KARADENİZ

    Türkiye; üç tarafı denizlerle çevrili ve dört mevsimi bir arada yaşayan özel bir konuma sahip bir ülkedir. Zengin yer altı kaynakları, bitki örtüsü, akarsuları, gölleri, deniz canlıları ve habitat çeşitliliği olan dünya ülkelerinden en özel ülkedir. Türkiye’nin zenginliklere sahip olmasında birçok sektör kendine yer edinmiştir. Turizm sektörü canlanarak hem ülkeye ekonomik katkı sunmuş hem de dünyanın birçok ülkesinde  talep görerek eşsiz güzellikler görülmeye değer bulunmuştur. Türkiye’nin ihtişamlı, göz alıcı olan Karadeniz bölgesinde bulunan yaylaların, mağaraların, doğal yetişen ürünleri, sayısız zenginliğe sahiptir. Dünyadaki birçok ülkeden ürünlerimizin talep görmesi, hem bizim değerimizi hem de ürün ihracatının olması, ülke ekonomimize katkı sağlar.

 

     Yaylalar, son yıllara kadar rekreasyon ve turizm amaçlı kullanımdan çok, o yörede yaşayan halkın hayvanlarını kolaylıkla beslemek ve kışlık yakacak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla genellikle Haziran ayı başından Ağustos  ayının sonuna kadar yaşadıkları yer olmuştur. Yaylaların doğal ve ekonomik niteliklerinin olmasının yanı sıra, kültürel ve sosyal olgu olarak da büyük önem taşır. Yaylaya çıkmak, yüzyıllardan beri gelerek haline gelmiş ve günümüzde de binlerce kişinin katılımıyla şenlikler düzenlenerek, ekonomik katkı sunmaktadır. Ayrıca gözle görülür, bakıldığında kartpostalları aratmayacak güzelliklere sahip yaylalarımız turizm açısından oldukça öneme sahiptir. Büyük şehirlerden uzak olması, insanların şehrin  gürültüsünden, kirliliğinden kaçıp, doğal güzelliğiyle, sessiz alanları tercih etmesinde doğal bir öneme sahip olmuştur. Kıyı şeridindeki tatil yörelerinin sıcak ve nemli havasına karşılık, yaylaların çok çeşitli bitki örtüsüne sahip olması, ormanları, krater gölleri, ırmakları, dereleri, tarih, kültürel ve arkeolojik değerleri, dağ ve doğa yürüyüşleri, rafting, kış sporları, av ve spor, olta balıkçılığı, çim kayağı, şifalı suları, yayla şenlikleri ve el sanatları gibi değerleri taşıması nedeniyle turizm çekim merkezi olmalarına olanak sağlamaktadır.

 

      Sizi, stresten uzak doğanın huzurunda, akan suların sesinde, horonlar ve türküler eşliğinde, neşesiyle, sıcakkanlı insanlarıyla karşılar Karadeniz.

Yorumlar
Henüz Yazıya Yorum Yapılmamış. İstersen İlk Yorumu Sen Yapabilirsin.
Yorum Yaz
Ceylan Sürül
Merhaba, ben Ceylan Sürül

Yazımı beğendiyseniz ne mutlu, sosyal medyada paylaşarak dergimize katkı sağlarsanız çok memnun oluruz.

Kategoriler
Sosyoloji Gündeminden Anında Haberdar olun.

Bültenimize Üye Olarak yayınlardan ilk siz haberdar olabilirsiniz