GÜNDÜZ KUŞAĞI PROGRAMLARINA SOSYOLOJİK BİR BAKIŞ

Gündüz kuşağı programlarına sosyolojik bir bakış 

80’li yıllarda başlayan bir serüvenin izleyicisi olarak ,günümüz de bir çok kanal ve programın hayatımıza girmesiyle başlayan bu süreçte yaşadığımız şeyin kaos mu? Eğlence aracı mı? bir eğitim fırsatı mı? yoksa “aman kızım kapatma televizyonu evde ses olsun “dediği mecburi bir istikamet mi ?televizyon .

Günümüzde televizyon izlemek internet portallarının çoğalması ile azalmış bulunuyor.Ancak televizyon izleyen kesim üç aşağı beş yukarı ,program içeriklerinde bakılırsa kadınımıza yönelik .

Bir sosyolog olarak diziler ve gündüz kuşağı programlarını yakından takip ederek ve amacın ne olabileceğine bolca kafa yorduğum bu formatlar hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum,bir masa etrafında yapılan yemeğin puanlandığı,bir diğer formatta cinayet ,ceset ,katil gibi ögelerin gözler önüne serildiği bir diğeri ,eşlerin barıştırılması veya yaşanan çarpık ilişkilerin aşikar edildiği,bunun yanısıra temizlik ,moda vesaire bir sürü formatı izlemekteyiz .Uzayan bu liste de en can alıcı olanların ise gelin kayınvalide ve yeni gelin programları olduğunu söylemek istiyorum .Kime ve neye hizmet ettiğini kestiremedim ,kimini üzdüğü kimini meşgul ettiği bu gibi programlar ..

Dikkatle bakıldığında programları sunan kişilerin sosyoloji veya psikoloji alanında hiç bir bilgilerinin olmayışı ,programa katılan insanların toplumun çoğunluğunu yansıttığı yanılgısı en can sıkıcı durum.Bu nokta da programlarda sunulan kişilerin toplumun sesi veya toplumun yaşadığı sıkıntılar diyerek  yaşanan olayların ,kişilerin ,söylemlerin ve hitapların toplumu resmettiği yalanı .Aynı durum maalesef dizilerimizdede ortaya çıkıyor .Dizinin gerçek hayattan alınmıştır diyerek anılması,dizide yaşanan çarpıklığın her evde yaşanıyor algısını kuvvetlendirmek adına izleyiciye dayatılması ,toplumu içten bir çürümeye mecbur bırakması durumu.

Kiminin “aman hocam bu programlar kurgu ,istemeyen izlemesin” diyerek işin içinden çıkıp kurtulamayacağımızı söylemek istiyorum .

Ülkemin insanı televizyon izlemeyi seviyor .Televizyon izleme yaşı yetişkin kuşak olunca iş daha da vahim hale geliyor .Gündüz kadın kuşağı programları anneleri ve de aileyi hedef alıyor .Kadına yapılan şiddetin normalleştirildiği bu dönemde bir kahvenin kaç değişik sunumla sunulacağından ,nasıl daha takıntılı bir şekilde temizlik yapılıra kadar kadına yönelik değersizlik duygusu aşılanmaktadır .Kayınvalide gelin programları gelinlerin daha ne kadar cüretkar olacağından ,ben merkez ,narsist bakış açısı kazanmanın püf noktalarını gözler önüne seriyor .

Evliliklerin azaldığı ,boşanmaların arttığı şu dönemde bir ev kurmanın ,düğün yapmanın meşakkatini göz önüne alırsak yayınlanan yeni gelin programlarında “eşim bana çok kıymet veriyor yirmi bilezik taktı “diyen yeni gelinimizin ,evindeki tüm maddi değeri bunun yanısıra mahrem olan yatak odasına kadar teşhir edilen programların etkisi sizce ne olabilir?

Bir diğer format olan katil ve kayıpların kolluk kuvvetlerince değilde tamamen hukuk dışı bir şekilde ekranda ,cani insanların cinayet provalarını izliyoruz .

Günümüz insanı kaygıyı güvensizliği “akrabaya bile güvenmem ,babam olsa inanmam “diyerek neyin hedeflendiği neyin dayatıldığını düşünmek gerekir .Pompalan bu kaygı kimin işine yarıyor ?

Aman kimse izlemesin  veya zaten ben izlemiyorum diyerek küçümseyip tiksindiğimiz bu programları kimler izliyor ? Burada beni düşündüren kimin izlediği değil elbette ,niçin izlendiği .İzleyenlerin suçu var mı ? Diye sorulan soruya “hayır “diye cevap vermek yerinde olur .

İnsanımızın merak duygusunu ,tüketim arzusunu ve baş kaldıramama tarafının kullanıldığı hipnoz edercesine ayarları ile oynandığı bu programların daha çok izlendiği ,fazla tercih edildiği yalanı maalesef ucuz maliyet ile bol para kazanma hırsına yenik düşenlerin ağzında ki bir sakız sadece .Dizi filmlerdeki çarpık ilişkileri yazan senaristin çokta zorlandığını sanmıyorum .İnsanlar bunu istiyor yalanı bu kolaycılığın ve tek ölçünün reytin raporları olduğunu söylemek bir haksızlıktır .

Ülkemin insanı bilgi veren kaliteli yapımları da izlemektedir .Bu halk her zaman çarpık ilişkili dizileri arzulamadı ,ikinci bahar süper baba ,ekmek teknesi,yeşil deniz ,gönül dağı vb Türk aile yapısına uygun dizileri de izlediler .Bolca Reyting alan bu diziler hala izlenmektedir .Demek ki kaliteli yapımlarda izleniyor .

Günümüz kadın kuşağı programları ve dizilerimiz çok izleniyor “istenen bu “diyerek düşük maliyetlerle ,bir stüdyo kirası ile üç saatlik canlı yayınlarla ayrıca en yozlaşmış programı  ben yapacağım ahlaki , milli manevi değerlere en çok ben saldıracağım diyerek bir birinin aynı veya tekrarı olan yayınlarla halka ne yapılmak istendiği aşikardır .Halkımızın maruz kaldığı zehrin tesirinin maalesef aileden ,ilişkilerden ve geleceğimiz çocuklarımızdan çıkaracağını habersizce desteklediğimiz bu programlar ,daha çok para ,daha çok reklam denilerek kudurmuş köpüklü ağızların yüksek kahkahalar atamasına sebep olacaktır .Bunu görmezden gelmemek gerekir .

Ez cümle ülkemin insanı bilgiye ,eğitime aç ve televizyon izlemeyi seviyor .Bilgi veren eğitici bir dizi veya program eğitimli ,dünya görüşüne sahip ,değerler eğitimi ve milli değer taşıyan kişilerce yapılmalıdır .Düşük maliyet ve yüksek reytin sevdası televizyonumuzu maalesef kirletmiştir .

Ülkemin kadınını yetersiz hissettiren ,kaygıyı ,güvensizliği ,hayırsızlığı aşılayan bu programların yerini daha eğitici ,seviyeli şekilde eğlendiren ,geliştiren programlarla yenilenmesini arzu ederim . Maalesef şu durumda daha kaygılı ,daha güvensiz ,daha çok tüketen bir toplum oluşturulmaya çalışıldığını bu yazımda vurgulamak istedim .

Okuyanlara Teşekkür ederim .Sümeyra P. Çevik 
 

Yorumlar
Henüz Yazıya Yorum Yapılmamış. İstersen İlk Yorumu Sen Yapabilirsin.
Yorum Yaz
SÜMEYRA PİRAYE ÇEVİK
Merhaba, ben SÜMEYRA PİRAYE ÇEVİK

Yazımı beğendiyseniz ne mutlu, sosyal medyada paylaşarak dergimize katkı sağlarsanız çok memnun oluruz.

Son Yazıları
Kategoriler
Sosyoloji Gündeminden Anında Haberdar olun.

Bültenimize Üye Olarak yayınlardan ilk siz haberdar olabilirsiniz