Etkilediğim ve Etkilendiğim Çevre

  • Tuba Kayra Yazdı
  • 4 ay önce Yayımlandı
  • 614 Kez Okundu

 ETKİLENDİĞİM VE ETKİLEDİĞİM ÇEVRE

Yaşam sürecinin başlangıcıyla  insanın   sosyal  ve  fiziki çevre ile bağı oluşur. 

Harika bir enerji ile bir odaya girdiğinizi düşünün ve odanın havalandırmasının yetersiz olduğunu hayal edin. Nasıl hissedersiniz? Belki de çoktan yüzünüzü buruşturup daha öncesinde girdiğiniz havasız bir mekanı düşündünüz bile. Odada sizi rahatsız eden bu kokuyu kabul edip oturduğunuz zaman 5 - 10 dakika sonra burnunuz bu kokuya alışacak ve ilk zaman duyduğunuz kadar sizi rahatsız etmeyecek. Sonrasında farklı bir ortama gidip tekrar geçiş sağladığınızda ise bu kokuyu tekrar duyacaksınız. Buna sürekli maruz kalsanız da artık o koku sizin için bir şey ifade  etmeyecek. Sosyal çevremiz için tercihlerimizi de bu basit örnek ile bağlayabiliriz. Bir gruba veya topluluğa yeni katıldığınızda sizin görüşlerinize uymayan fikirler ile tanıştığınızda gruptan ayrılmama isteği ile birlikteliğinizi devam ettirirseniz zamanla bu görüş ayrılıkları belki de ortadan kalkacaktır. Ama dışarıda farklı grup veya topluluklar ile bağlantınızı sürdürürseniz bu fikirler sizi  ilk düşündüğünüz fikirlerden nispeten  koparmaz.

Sosyal varlıklar olarak aidiyet duygusuna önem veririz. Bize benzeyen bizim gibi olanı ararız. Özellikle yabancı olduğumuz bir ortama, ülkeye gittiğimiz zaman bu arayış kendimizi rahat ve güvende hissettirmek için daha da artar. Üniversitelerde kurulan kulüp toplulukları buna bir örnek verilebilir. Yeni gelen öğrencilerin veya eğitim hayatı devam eden diğer öğrencileri benzer özellikler taşıyan kişileri aynı çatıda toplamak için var olurlar.

İsviçreli pedagog Johann Heinrich Pestalozzi ; Çevre insanı yoğurur ama insan da çevreyi yoğurur tespitinde bulunmuştur. Çevreye şekil veren kişileri sosyolojik açıdan birçok noktadan ele alabiliriz. Örneksel davranışlar sergileyerek diğer insanları kendine çekebilir, baskın bir karakter yapısına sahip olup ortamdaki hakimiyeti eline alabilir, farklı bakış açısıyla insanların zihninde yeni oluşumları sağlayabilir. Buna benzer daha birçok benzer durumlar  sayabiliriz.

Sosyal çevremizi oluştururken kendimize ne istediğimizi soralım. Eğer ki sürekli dertlerden yakınan, çaresiz olduğunuzu düşünen bir insansanız etrafınızda sizin gibi olan insanları kendinize çekeceksiniz. Çalışan, üreten, verimli zaman kavramı olan bir insan iseniz de size benzeyen insanlar etrafınızda olacak. Çevreden etkilendiğimiz kadar çevreyi de etkilediğimizi unutmayalım.

Yaşam enerjisi yüksek, üreten tüm insanları kendimize çekmek dileğiyle...

   

Yorumlar
Henüz Yazıya Yorum Yapılmamış. İstersen İlk Yorumu Sen Yapabilirsin.
Yorum Yaz
Tuba Kayra
Merhaba, ben Tuba Kayra

Yazımı beğendiyseniz ne mutlu, sosyal medyada paylaşarak dergimize katkı sağlarsanız çok memnun oluruz.

Son Yazıları
Kategoriler
Sosyoloji Gündeminden Anında Haberdar olun.

Bültenimize Üye Olarak yayınlardan ilk siz haberdar olabilirsiniz