Dicle Üniversitesi Sosyoloji Bölümü

Üniversitemiz, 1966 yılında Ankara Üniversitesi’ne bağlı şekilde Tıp Fakültesi’nin kurulması ve 1973 yılında ise Fen Bilimleri Fakültesi’nin de açılması ile fiilen kurulmuş ve Diyarbakır Üniversitesi adını almıştır. 1982 yılında ise Diyarbakır Üniversitesi’nin adı Dicle Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük şehridir ve hatta Doğu'nun Paris'i olarak anılır. Geniş caddeler, yüksek katlı binaları gördüğünüzde bize hak vereceksiniz. Sosyal alanlar ve sosyal tesisler açısından sıkıntı çekmeyeceksiniz. Tenis kortları, Yürüyüş alanları ve çeşitli sosyal tesisler şehir merkezinin her tarafına dağılmıştır. Diyarbakır Dicle Üniversitesi şehir merkezi dışına konumlandırılmıştır, Öğrenciler genelde üniversite etrafında yer alan kafelerde, restoranlarda ve oyun salonlarında zaman geçirmektedirler. Üniversite içerisinde çok sayıda aktif kulüp bulunmaktadır, kişiliğinize ve hedeflerinize uygun gördüğünüz kulüplerde faaliyet göstermek, profesyonel hayatınıza önemli katkılarda bulunacaktır. Merkez kampüste bulunan öğrenci merkezi çok rağbet gören öğrenci mekanlarındandır. 

1974 yılında Dicle Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi kurulmuş ve 1992 yılında Edebiyat kısmının da dahil edilmesi ile Fen-Edebiyat Fakültesi olarak kurumsal yapısını tamamlamıştır. Ancak Edebiyat Fakültesi Bölümlerinin eğitim-öğretim faaliyeti 1996-1997 öğretim yılından itibaren başlamıştır. 02 Eylül 2009 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Fen-Edebiyat Fakültesi’ nin kapatılması ile Fen Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi olarak iki ayrı fakülteler halinde kurumsal kimlik kazanmasıyla yeniden yapılanma sürecine girilmiştir. Fen Bilimleri Fakültesinde Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, İstatistik ve Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümleri vardır. Edebiyat Fakültesinde ise Arkeoloji, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Doğu Dilleri ve Edebiyatları, Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri vardır.

Üniversitemizde Sosyoloji bölümü 1996 – 1997 öğretim yılında ilk öğrencilerini alarak öğretime başlamış, ilk mezunlarını 2000 yılında vermiştir. Sosyoloji Bölümü akademik kadrosunda 3 Profesör, 1 Doçent ve 1 Araştırma Görevlisi bulunmaktadır. Bölümde yüksek lisans eğitimine 1999 yılında başlamıştır ve günümüzde de devam etmektedir. Yüksek lisans programına 2004 – 2005 öğretim yılı itibariyle özel statülü öğrenci kabulüne başlanmıştır. 2006 yılında Psikoloji, Felsefe, Tarih bölümleriyle Çift Anadal Programı başlamıştır. Sosyoloji İkinci Öğretim lisans programı ise 2010 yılında açılarak öğrenci alımına başlamıştır.

Dicle Üniversitesi bünyesinde; öğrencilerin ve akademisyenlerin A’dan Z’ye ihtiyaç duyacakları tüm olanakların olduğu modern yapılara sahip 15 Fakülte, teknik donanımlara sahip 12 Meslek Yüksekokulu, 4 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 4 Enstitü, 30 Uygulama ve Araştırma Merkezi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Çocuk Hastanesi, Yanık Merkezi, Ortadoğu’nun en büyük Kalp Hastanesi, tüm Türkiye’ye örnek olan ve ilk defa hastane binasından bağımsız inşa edilen Acil Travmatoloji Kompleksi ile bilimsel ve akademik anlamda uluslararası yetkinlikte bir üniversite olmuştur. Ayrıca bünyesinde bulunan ve akreditasyon sertifikasına sahip Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (DÜBTAM), üniversitelerde, kamu kurumlarında ve endüstride çalışan araştırmacılar için bilimsel araştırma, eğitim ve güven duyulan bir ölçüm merkezi olarak görev yapmaktadır. Bu merkez bünyesinde ileri teknolojilerin kullanıldığı cihazlar ile her biri işinde uzman kişiler tarafından bilim ve sanayi dünyasının hizmetine sunulmaktadır. Merkezde fizik, kimya, biyoloji, mühendislik bilimleri, sağlık bilimleri, malzeme bilimleri, kalite kontrol ve kalibrasyon alanlarında hizmet verecek çok sayıda laboratuvar bulunur. Ayrıca Üniversite bünyesinde bulunan ve 6500 metrekare alana sahip olan Dicle TEKNOKENT, Ar-Ge inovasyon, yazılım ve akademisyen firmalarıyla sağladığı hizmet ile göz doldurmaktadır.

Üniversitemizin bünyesinde yer alan ve en büyüğü 1500 kişi kapasiteli olan 5 ayrı salonu, 6 dilde çeviri yapabilecek kablosuz simultane sistemine sahip kongre merkezi gerek ulusal gerekse uluslararası alanda çok sayıda bilimsel, kültürel ve sanatsal organizasyona ev sahipliği yapmaktadır. Dicle Üniversitesi bunların yanı sıra her fakültenin kendi binasında yer alan konferans salonları, öğrenci yemekhaneleri, öğrenci kantinleri, açık ve kapalı alanda yer alan oturma alanları, öğrencilerin streslerini atabilecekleri spor alanlarıyla sosyal ve bilimsel etkinlikler için gerekli her türlü imkânı barındırmaktadır. Dicle Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, 5000 metrekarelik kapalı alana sahip olup öğrencilerin, araştırmacıların, akademisyenlerin ihtiyaç duydukları, görsel, işitsel, basılı ve elektronik kaynaklara erişim imkânı sunmaktadır.

Dicle Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilerin barınma ihtiyaçları gerek kampüs alanındaki gerek kampüs dışındaki Kredi Yurtlar Kurumuna ve diğer özel kuruluşlara ait yurtlarla karşılanmaktadır.

Üniversitemiz yaklaşık 30 bin öğrenci ve 3600 civarında akademik ve idari personele sahiptir. Bölgede ihtiyaç duyulan hemen hemen her alandaki meslek elemanlarını yetiştiren, ulusal ve uluslararası düzeyde araştırmalar yapan ve gerek bölge gerekse ülke ekonomisine yönelik projeler üreten devletimizin bölgedeki en önemli kurumlarından biridir.

Dicle Üniversitesi, evrensel değerleri temel alarak yaptığı eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetleriyle her alanda yetkin, yaratıcı, girişimci, ahlaki değer ve toplumsal sorumluluk sahibi üstün nitelikli bireyler yetiştirmeyi, topluma ve çevreye duyarlı yüksek nitelikli bilimsel ve kültürel çalışmalar yapmayı ve insanlığın yararına sunmayı görev edinmiştir. Üniversitemiz, bünyesinde yetiştirdiği öğrencilerin üstün akademik standartlarda yetişmesi ve kişisel-sosyal gelişimlerinin sağlanması için uygun bir öğretim ve yaşam ortamı sunmaktadır. Bu bakımdan Dicle Üniversitesindeki öğrenciler, akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklere katılabilecekleri çok sayıda imkâna sahiptir. Üniversite bünyesinde öğrenim gören öğrencileri mesleki alanda en iyi şekilde, yenilikçi, hoşgörülü ve toplumsal sorumluluk bilinciyle donanmış bireyler olarak topluma kazandırmayı hedef olarak belirlemiştir.

Üniversitemize yeni arkadaşlarımızı bekliyoruz.

 

Yorumlar
Henüz Yazıya Yorum Yapılmamış. İstersen İlk Yorumu Sen Yapabilirsin.
Yorum Yaz
Merve  Demir
Merhaba, ben Merve  Demir

Yazımı beğendiyseniz ne mutlu, sosyal medyada paylaşarak dergimize katkı sağlarsanız çok memnun oluruz.

Son Yazıları
Kategoriler
Sosyoloji Gündeminden Anında Haberdar olun.

Bültenimize Üye Olarak yayınlardan ilk siz haberdar olabilirsiniz