DEPREMLER DEĞİL, BİNALAR ÖLDÜRÜR!

Öncelikle milletimizin başı sağ olsun. Yüreğimizi dağlayan ve maalesef bir türlü ülke olarak kurtulamadığımız o en acı afetlerden biri de deprem. Daha deprem kelimesini yazarken yüreğim derinden sızladı. Ne acı ki belirlenen deprem bölgelerinde gerekli kontroller yapılmadığı sürece bu hep böyle kalacak. Yaralarımızın kısa sürede sarılması umuduyla.

06 Şubat 2023 Tarihinde Sofalaca-Şehitkâmil-Gaziantep’te saat 04.17’de 7,7 şiddetinde yine bu tarihte Ekinözü-Kahramanmaraş’ta saat 13.24’de 7,6 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Depremin derinliği yaklaşık 5 km civarındadır. Deprem Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu İç Anadolu ve Akdeniz Bölgelerini kapsayan geniş bir alanda hissedildi. 10 ilde ciddi yıkımlar oldu. Güncel olarak 36 bin 187 kişinin hayatını kaybettiğini ve 108 bin 68 kişinin ise yaralandığı açıklandı. Depremin yanı sıra 4,0-4,7 şiddeti arasında çok fazla sayıda artçılar da oldu. Deprem bölgesine AFAD, UMKE, KIZILAY AHBAP, madenciler, inşaat mühendisleri, özel şirketler vb. gibi birçok yardım kuruluşları bölgeye intikal etti. İlk günden itibaren hâlâ bölgede çalışmalara devam etmektedirler.

Yaşanan zorlukların yanı sıra kurtarılmaya çalışılan her can, enkazdan saatler sonra çıkan her bir canlı ülkemiz ve dünya için bir mucize oldu. Bunun yanında en kötüsü hâlâ nefes alan, yaşama fonksiyonu gösteren, enkaz altında sağ kalabilmeyi başaran canlıların hava şartlarının -5 °C ile -10 °C derece arasında olmasından ötürü hayata veda etmesidir. Evet, bir ümit vardı. O ümidi de soğuk hava nedeniyle kaybettiğimiz çoğu an oldu. Zaman zaman böyle anlar yaşadık ama yine de hâlâ sağ olanlar için ümidimizi ülkece kaybetmedik.

Bir gece ansızın gelen bu felaket ülkeyi tek yürek hâline getirdi. Alınan bazı kararlar: Ülkece seferberlik ilan edildi. 7 gün yas ilan edildi. Afet bölgesi ve olağanüstü hâl ilanı kararı alındı. Uzaktan eğitime geçiş yapıldı. Yurtlar, depremzedeler için acil boşaltıldı.

İlk 2 gün AFAD destek ekiplerinin koordine edilmesi biraz zaman aldı. Fakat çabaladılar. Hâlâ da çabalamaya çalışıyorlar. Bu yaşanan depreme şu zor zamanda siyaset açısından bakmayacağım. Fakat şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Yardım bağışlarını Ahbap yardım kuruluşuna bağışlayan halkın, devlete karşı kırılan güvenini tekrar görmüş olduk. Bu halkımızın içten içe yaşadığı duygu durumu söze dökülmeden görünen bir kısmıdır.

En büyük destek yine halkın kendisinden geldi. Herkes ülkenin dört bir yanından afet bölgesine yardım gönderdi. Çocuklarımız harçlıklarını, en sevdiği oyuncaklarını, kumbarasında biriktirdiği hayalini, giysilerini deprem bölgesine güzel notlarıyla gönderdiler. Gönderilen bot yardımının içinden çıkan bir not: “Bu botlar karne hediyem babam bana yine alır, siz üşümeyin.” Bu ülkenin evlatları güçlü ve merhametlidir. Böyle düşünceli evlatlarımız olduğu sürece ülkemiz ve halkımız daima birlik ve beraberlik içinde olacaktır. Yardımın büyüğü ve küçüğü olmazdı. İmkânlar afet bölgesi için bir kez daha zorlandı.

Deprem bölgesine birçok ülkeden yardım geldi. Bunlardan bazısı Güney Kore arama-kurtarma ekibinin bir parçası olan Tobaeki isimli köpek, arama-kurtarma çalışmaları sırasında ayağı yaralanmasına rağmen görevine devam etti. Yine Meksika’dan Türkiye’ye gönderilen arama-kurtarma köpeği Proteo, çalışmalar sırasında hayatını kaybetti.

Deprem değil, ihmaller öldürdü. Yapılan ve onaydan geçen o evlerde yaşam değil, ölümler çoğaldı. O binalar yaşam alanı değil, mezar oldu.

Bu gerçekleşen iki deprem dünya tarihinde asla unutulmayacak ve unutturulmayacaktır.

Yorumlar
Henüz Yazıya Yorum Yapılmamış. İstersen İlk Yorumu Sen Yapabilirsin.
Yorum Yaz
RÜMEYSA HABERAL
Merhaba, ben RÜMEYSA HABERAL

Yazımı beğendiyseniz ne mutlu, sosyal medyada paylaşarak dergimize katkı sağlarsanız çok memnun oluruz.

Kategoriler
Sosyoloji Gündeminden Anında Haberdar olun.

Bültenimize Üye Olarak yayınlardan ilk siz haberdar olabilirsiniz