Çocuğu ile Büyümek

 

Evliliklerin en güzel meyvelerinden olan çocuklar ebeveynlerin zaman zaman büyük imtihanlarının da sebebi olurlar. Çocuklarına daha iyi bir gelecek hazırlamak arzusunda olan anne- baba bazen çevresel bazen kültürel etkilerle çocuklarına karşı tutum ve davranış içinde olurlar. Bu davranışlar bazen çocuğun yapısına uygun olmayabildiği gibi bazen de çevre ve kültürel aktarımla gelen tutum ve davranışların çocuğa zarar verebilecek yönlerini kestirememiş olmaları sebebiyle de olur. Bilinçli ve bilgili ebeveynler hem çocuklarını bilinçli bir şekilde yetiştirir hem de daha rahat bir yaşam sürdürebilirler.

Yaşam boyu çocuklar için anne-babanın önemli bir etkiye sahip olduklarını bilmekteyiz.  Anne-çocuk arasındaki ilişki kadar baba çocuk arasındaki ilişki de büyük bir öneme sahiptir. Bebek dünyaya geldikten sonra hem anne hem de baba ile kurulacak sağlıklı bir bağlanma ve ilişki ile çocuklar daha mutlu olurlar. Ebeveynlerin çocukları ile oynamaları, konuşmaları, onların beslenme, temizlik gibi gereksinimlerini karşılamaları önemlidir. Ebeveynler çocukları ile bu tarzda bir ilişki kurduklarında başarılı bir ilişkinin de temelleri atılmış olur. Bu arada anne-baba arasındaki ilişkinin, anne-baba-çocuk arasındaki ilişkiyi etkilediği de unutulmamalıdır. Anne-baba arasındaki ilişki sağlıklı ise doğal olarak bu ilişki çocuğu olumlu yönde etkiler. Sıcak ve destekleyici bir ortam yaratan anne-babalar çocuklarına kardeşleriyle ve ebeveynleriyle daha doyurucu ilişkiler kurmaları için cesaret verirler. Açık ve etkili iletişimin olduğu bir aile ortamından çocuklar olumlu yönde etkilenirler. Etkili iletişimin kurulduğu ailelerde, aile bireyleri birbirleri ile duygularını paylaşır, birbirlerine zaman ayırır, birbirlerine değer verir ve birbirlerini olduğu gibi kabul ederler. Bireyler birbirlerine duygularını, destekleyici ve sevgi dolu bir yolla iletirler. Böyle bir ortamda da anne-baba-çocuk arasındaki ilişki etkili olur.

Özellikle gelişim döneminin içinde bulunduğu durumu bilmenin yanı sıra, anne-babaların çocuklarını oldukları gibi kabul etmeleri de önemlidir. Ebeveynler, çocuklarının kendilerinin küçük bir modelleri olmadıkları, kendilerine özgü bir birey oldukları gerçeğinden hareket etmelidirler. Dertlerini anlatmak isteyen çocuğa bir otorite olarak yaklaşmak yerine, insan olarak yaklaşmak, onun duylarını algılamaya çalışmak, verilmesi gereken yanıtlar yerine dürüst yanıtlar vermek çocukla kurulacak iyi bir ilişki için oldukça önemlidir.

Toplumların geleceği olan çocukların yetişmesinde ebeveyn tutumlarının önemi geçmişte olduğu gibi şimdide önem arz etmektedir. Gelecek güzel inşa edilmek isteniyorsa,  çocuk ebeveyn ilişkilerinin belirleyici özelliğini unutmamak gerekiyor. Ailenin toplum üzerindeki belirleyici etkisi kaçınılmazdır. O nedenle sağlıklı aile sağlıklı topluma giden yolun anahtarıdır.

Ümmü Eğdir

Sosyolog / Aile danışmanı / Çocuk gelişimci

Yorumlar
Henüz Yazıya Yorum Yapılmamış. İstersen İlk Yorumu Sen Yapabilirsin.
Yorum Yaz
ÜMMÜ EĞDİR
Merhaba, ben ÜMMÜ EĞDİR

Yazımı beğendiyseniz ne mutlu, sosyal medyada paylaşarak dergimize katkı sağlarsanız çok memnun oluruz.

Son Yazıları
Kategoriler
Sosyoloji Gündeminden Anında Haberdar olun.

Bültenimize Üye Olarak yayınlardan ilk siz haberdar olabilirsiniz