BOŞANMA SÜRECİ VE ÇOCUKLAR

  • EMEL BÜTE Yazdı
  • 1 hafta önce Yayımlandı
  • 37 Kez Okundu

BOŞANMA SÜRECİ VE ÇOCUKLAR

Boşanma bir evliliğin yasal olarak bitirilmesidir. Sosyolojik anlamda boşanma, yasal, duygusal ve cinsel evlilik bağlarının bitirilmesi olarak tanımlanırken, Psikolojik olarak elle aldığımızda ise ailenin bölünmesi, kadın ve erkeğin ailelerini de etkileyecek biçimde psikolojik sonuçları olan karmaşık bir durum olarak değerlendirilmektedir.

            Evlilikler çeşitli sebeplerden dolayı sona erebilir TÜİK tarafından yapılan araştırma kapsamında en az bir kez  boşanma nedenlerin arasında eşlerin birbirlerini aldatmaları boşanma nedenleri arasında yer alırken, eşin tedavisi güç bir hastalığa yakalanması, aile içi cinsel taciz, Hırsızlık, dolandırıcılık, gasp, taciz, aldatma, madde bağımlılığı, çocuk olmaması, ailedeki çocuklara karşı kötü muamele, kumar, içki, evin ekonomik olarak geçimini sağlayamama, terk etme/ edilme, eşlerin ailelerine karşı saygısız davranması,  dayak/ kötü muamele, sorumsuz ve ilgisiz davranma, eşin ailesinin aile içi ilişkilere karışması. Boşanmaların %44.8’i evliliğin ilk beş yılında gerçekleşmiştir. Bu nedenle ilk beş yıla kritik dönem denilebilir.

Boşanma sürecinde en çok etkilenen kişiler çocuklardır. Anne babanın ayrılması çocukta kalıcı etkiler de yaratabilmektedir. Çünkü kendini güvende hissettiği aile artık parçalanmıştır. Bu süreçte çocukların bir uzmandan yardım almaları gerekmektedir. Anne ve baba bu süreç içerisinde daha çok kendileri için bir şeyler yaparken çocukların psiko-sosyal yıkıntıya uğradıkları göz ardı edilebilir. Yapılan araştırmalara göre son on yılda 1.2 milyon ailenin dağıldığı ülkemizde parçalanan ailelerin çocuklarının suç işlemeye daha meyilli olduğu ortaya çıkmıştır. Boşanma, çocukların başına gelebilecek en sarsıcı olaylardan biridir. Boşanma sürecinde yapılan kavgalar, olumsuzluklar, sevgi ve şefkate muhtaç olan çocukların kendilerine olan güven duygularını sarsmaktadır.

 Boşanma kararı alan bir ailenin çocuklarına;

  1. Boşanma  kararımız, sana olan sevgimizi hiç etkilemez.
  2.  Seni her zaman çok seviyoruz. Biz her zaman anne ve baban olmaya devam edeceğiz ve bunu hiçbir şey değiştiremez.
  3.  Boşanmamız kesinlikle senin suçun değil

gibi çocuğu rahatlatacak sözleri söylemeleri ve çocuğa bir uzman yardımı almaları gerekmektedir. Ebeveynler çocuklarından değil eşlerinden boşandıklarını unutmamalıdırlar. Çocuklar en az zararla  bu olayı atlatmalıdır. Unutulmamalıdır ki mutlu evlilik, mutlu çocuk ve mutlu yarınlar demektir.

Emel BÜTE.  Sosyolog -Aile Danışmanı

 

Yorumlar
Henüz Yazıya Yorum Yapılmamış. İstersen İlk Yorumu Sen Yapabilirsin.
Yorum Yaz
EMEL BÜTE
Merhaba, ben EMEL BÜTE

Yazımı beğendiyseniz ne mutlu, sosyal medyada paylaşarak dergimize katkı sağlarsanız çok memnun oluruz.

Son Yazıları
Kategoriler
Sosyoloji Gündeminden Anında Haberdar olun.

Bültenimize Üye Olarak yayınlardan ilk siz haberdar olabilirsiniz